它以每升8美分的价格出售给公众。
几周前价值30美分的1杯米如今卖到了1美元。
A cup of rice which cost thirty cents a few weeks ago is now being sold for up to one dollar.
每加仑45美分的补贴仍然在存在。
It sells for about 20 cents a pound, so that represents about one-third of a trillion dollars.
它的价格为20美分每磅,这价值,大约为3000多亿美元。
and I think it's worth it for the extra dollar or the extra fifty cents to buy the nicer brand.
我想,值得多花一美元或五十美分去买更好的品牌产品。
So, for every dollar that you had at the peak, at the trough you had $.10 left.
于是,市场峰值时价值一美元的资产,到32年谷底时就只剩10美分了
应用推荐