When you take children to other kinds of stores, explain how to plan purchases in advance and make unit-price comparisons.
当你带孩子去其他类型的商店时,解释如何事先计划所买的东西和如何做单价比较。
In this example we have assumed a unit price of $10.
在这个例子中我们已假定单价为10元。
The game's selling price was $15 per unit.
这游戏的售价为每套15元。
Could you tell me the unit price of this product?
您能告诉我这个产品的单价是多少吗?
Checking the unit price on the shelf tag, which expresses the cost divided by quantity, is a key way to find the best deal.
查看货物架上的单价标签,它显示的是被分为单位商品的价格,是寻找最好价格的主要方法。
Your unit price seems fair enough, but we "re hoping for a higher discount rate."
单价似乎合理,但我们希望给予更高的折扣率。
If the brands do not raise the unit price and change their purchasing practices, no structural change in working conditions in the toy industry is feasible.
假使这些品牌不提高产品单价和改变牟取暴利的行为,那么玩具产业工作状况的结构改变是行不通的。
Doctors called today for a complete ban on alcohol advertising, and a minimum unit price to combat the soaring cost of drink-related illnesses.
今天,医生呼吁全面禁止酒类广告,并限定酒类最低单价,以抗击不断上升的与酒相关的疾病的费用。
We need a total ban on alcohol advertising in the media and to follow the example of Scotland by introducing a minimum unit price.
我们需要在媒体完全禁止酒类广告,并且效仿苏格兰,设定最低单价。
Can you offer us the same unit price as last year?
你能够为我们提供与去年一样的单价吗?
Thirteen dollars is the unit price.
单价为十三美元。
A discount can be deducted from the unit price.
折扣可从单价中扣除。
Your unit price seems fair enough, but we're hoping for a higher discount rate.
单价似乎合理,但我们希望给予更高的折扣率。
Here it is. The unit price is USD 15.00 per kilogram.
在这儿,单位价格是每千克15美元。
Gross Profit: the difference between the product unit price and unit cost.
GrossProfit:产品单位价格和单位成本之间的差额。
The Alcotan-100 remains within the high end of the MANPAD market, given its unit price and level of incorporated technology.
由于其单位价格和技术水平,Alcotan- 100仍属于MANPAD高端市场。
Could you please reduce your unit price by US$4 so that the gap with our profit margin would be narrowed?
请在单价上降低四美元,这样就可缩小我方与预期利润率的差距。
If you buy 40,000 units, then I can offer a unit price of 19.5.
如果你买4万件,那么我可以给你19.5元的单价。
Unit Price (packing charges included).
单价(包装费用包括在内)。
Manufacturers spend less on packaging, while the unit price of the item is normally higher than for large packs.
制造商们得以减少包装支出,同时小包装产品的单价通常要高于大包装产品。
The Software pricing model consists of pricing parameters and unit price.
在软件定价模型中,包括定价参数和单位价格。
For example sales amount can sensibly be summed but unit price should be averaged.
例如,可以明显地对销售量进行汇总,但单位价格应当是平均值。
Our standard unit price to the wholesaler is23.
我们给批发商的标准单价是23。
Thee price quotation strategy and skill used in bidding based on bill of quantities with comprehensive unit price are analyzed.
分析了在以综合单价形式进行工程量清单报价的投标活动中采用的投标报价策略以及报价编制技巧。
Now, let's check the items in the contract. Let's start from the names of the commodity, specifications, quantity, unit price, the total payment and shipment.
现在,让我们检查一下合同中的条款,让我们先从品名、规格、数量、单位价格、总额以及货运来看吧。
Note that the decoration budget books are combined with the unit price after the price of works, and sometimes worse than the actual price a lot.
需要注意的是,装修预算书上的单位价格都是加上工费之后的价格,有时要比实际价格差出很多。
Note that the decoration budget books are combined with the unit price after the price of works, and sometimes worse than the actual price a lot.
需要注意的是,装修预算书上的单位价格都是加上工费之后的价格,有时要比实际价格差出很多。
应用推荐