• The game's selling price was $15 per unit.

    游戏售价为每套15元。

    《牛津词典》

  • In this example we have assumed a unit price of $10.

    这个例子我们假定单价10元。

    《牛津词典》

  • In the long run, the price of any given commodity should revert to the cost of producing an incremental unit of supply.

    最后,任何给定农产品和矿产品价格应该回归供给增加任何单位生产成本

    youdao

  • Gold is the objective indicator of inflation: When its price in any currency rises substantially, that means the unit of account is weakening and that we're inflating.

    黄金通货膨胀客观指标:无论什么货币计价价格实质上升时,就意味着其计价单位虚弱,也表明我们正处于通胀之中。

    youdao

  • List the price per ounce instead of price per unit.

    价格单位列为盎司而不是单元单位。

    youdao

  • Xia found out that the price of the unit, near his daughter's school, had dropped 20%, he signed the deal.

    夏风发现临近女儿学校套房子价格下跌了20%的时候,随即就决定签约购房。

    youdao

  • Checking the unit price on the shelf tag, which expresses the cost divided by quantity, is a key way to find the best deal.

    查看货物架上单价标签显示的分为单位商品价格,是寻找最好价格的主要方法

    youdao

  • Once you know the selling price and direct costs of each product or service unit you sell, you can calculate your contribution margin in dollars per unit.

    一旦知道产品服务零售价直接成本,你就可以计算出单位产品边际收益。

    youdao

  • When the price in both shops is above 80, the wise shopper buys only one unit.

    如果价格高于80,理智卖家一个

    youdao

  • RBS is being forced to sell its global merchant services unit by EU regulators as part of the price of taking state aid.

    作为获得欧盟帮助一个代价苏格兰皇家银行被迫出售全球零售业务部门

    youdao

  • The price "per unit" cost of these items is significantly more than if you had just bought one big box of cheese crackers or bag of chips.

    这些零食价格比大包乳酪薄脆饼干炸薯条“离谱”。

    youdao

  • KATE MCKENNA: We know their selling price, but what 's their unit cost?

    凯特·麦凯纳我们知道他们销售价格他们的单位成本是怎样的?

    youdao

  • Here it is. The unit price is USD 15.00 per kilogram.

    这儿单位价格千克15美元。

    youdao

  • Gross Profit: the difference between the product unit price and unit cost.

    GrossProfit产品单位价格单位成本之间差额

    youdao

  • In Beijing, the average price of a newly-constructed unit dropped to less than 20-thousand yuan per square meter, more than 10 percent lower than the same period last year.

    北京一个新建单位平均价格降到平方米低于2万去年同期下降了10%。

    youdao

  • The Alcotan-100 remains within the high end of the MANPAD market, given its unit price and level of incorporated technology.

    由于单位价格技术水平,Alcotan- 100仍属于MANPAD高端市场

    youdao

  • Don Shenker, of Alcohol Concern, thinks a minimum price of at least 40p per unit might begin to affect behaviour.

    酒精饮品公司Don Shenker,认为至少单位40便士最低限价才可能行为产生影响

    youdao

  • complex pricing”, such as three-for-two offers, where the unit price has to be worked out;

    复杂价格法”,比如三送二,单件价格自己计算。

    youdao

  • unit 4 Can you lower the price? [00:05.49]Can you lower the price?

    能不能降低价格

    youdao

  • Unit Price (packing charges included).

    单价(包装费用包括在内)。

    youdao

  • Could you tell me the unit price of this product?

    告诉这个产品单价是多少吗?

    youdao

  • When you take children to other kinds of stores, explain how to plan purchases in advance and make unit-price comparisons.

    孩子其他类型商店时,解释如何事先计划的东西如何单价比较。

    youdao

  • Doctors called today for a complete ban on alcohol advertising, and a minimum unit price to combat the soaring cost of drink-related illnesses.

    今天医生呼吁全面禁止酒类广告限定酒类最低单价抗击不断上升与酒相关的疾病费用

    youdao

  • If the brands do not raise the unit price and change their purchasing practices, no structural change in working conditions in the toy industry is feasible.

    假使这些品牌提高产品单价改变牟取暴利的行为那么玩具产业工作状况结构改变行不通的。

    youdao

  • Can you offer us the same unit price as last year?

    能够我们提供去年一样单价吗?

    youdao

  • Your unit price seems fair enough, but we "re hoping for a higher discount rate."

    单价似乎合理我们希望给予更高的折扣率。

    youdao

  • Your unit price seems fair enough, but we "re hoping for a higher discount rate."

    单价似乎合理我们希望给予更高的折扣率。

    youdao

$firstVoiceSent
- 来自原声例句
小调查
请问您想要如何调整此模块?

感谢您的反馈,我们会尽快进行适当修改!
进来说说原因吧 确定
小调查
请问您想要如何调整此模块?

感谢您的反馈,我们会尽快进行适当修改!
进来说说原因吧 确定