The price per pound works out at $3.20.
每磅的价格总计为$3.20。
It's priced at 20 cents per pound, which is worth more than $ 300 billion.
它的价格为20美分每磅,这价值大约为3000多亿美元。
A tax of $1.29 per pound adds 64.5 cents to a good half-pounder, plus whatever tax they stick on the cheese and bun.
每磅征收1.29美元税,意味着一个半磅的汉堡包会增加64.5美分的税,这还没有算上对汉堡包所含的芝士和面包征收的税费。
By chemically extracting nickel form the ash, they produced 100 pounds of nickel per acre of land at a total cost per pound slightly above that of current mining.
通过化学方法从灰烬中提取镍,他们每英亩土地生产了100磅镍,每磅的总成本略高于目前的采矿成本。
We have cheese from $ 2 per pound.
本店的乾酪是从一磅二美元起。
These apples cost 40 pence per pound.
这些苹果每磅40便士。
Kopi Luwak from Indonesia costs about $160 per pound.
科皮鲁哇克从每磅160美元左右印度尼西亚成本。
They averaged $2.30 per pound last year for nuts in the shell.
带壳的山核桃,他们以前平均每磅只拿到2.30美元。
And at 5-10 cents per pound, it is too pricey to be practical.
每磅5 - 10美分的价格也使之太昂贵而不实用。
We shall be pleased to enter your order at USD900 per pound.
我们愿按每磅900美元接受您的订单。
With meat, figure cost per serving instead of cost per pound.
对于肉来说,用能供食用的量取代每镑的价格来计算成本。
Coffee prices have plummeted and are currently around $.60-$.70 per pound.
咖啡价格已经直线下降现在大概是$.60-$.70每磅.
noting that cows produce 13 to 30 lb. of carbon dioxide per pound of meat.
他还提到,牛每长一磅肉,要产生13到30磅的二氧化碳。
The price for this commodity is US$25 per pound in the international market.
这种商品国际市场的价格是每磅二十五(25)美元。
Showing price is per pound. For a different packaging size, please contact us.
价格单位(磅)。如要不同份量包装,请与我们联系。
About 1 pound of salt is required per pound of hide. The hide may be tanned or sold.
每磅牛皮需一磅盐。牛皮可制成皮革或售出。
The cost of labeling will be minor, no more than half a penny per pound, Vilsack says.
维尔赛克说:标签的成本低微,每磅肉类不超过半美分。
On average, metal-cored wires cost more per pound than other filler metals, particularly solid wire.
一般来讲,金属粉芯焊丝花费要高于常规焊材,尤其是实心焊丝。
For each pound of weight that your body carries, it takes about 12 calories per pound per day to keep it alive.
对于我们身体携带的每一磅重量,大概需要12卡路里的能量来使之保持活动。
In those days most tariffs were levied on the volume of imports (so many cents per pound, say) rather than value.
当时,多数关税是根据物品数量征税(例如每磅多少美分),而不是根据价值征税。
Based on our calculations, that means, pound per pound, Lavine actually jumps with more power than Lebron James.
根据我们的计算,这意味着拉文每磅的弹跳力比勒布朗·詹姆斯还要大。
Nutritionally, there are many differences per pound of body weight between the Toy Poodle and its larger relatives.
营养,有许多差异每磅体重的玩具贵妇狗之间和更大的亲属。
American lobsters are sold for $20 to $25 per pound on JD. com. A small lobster is about a pound, and a larger one is about 2 pounds.
美国龙虾在京东网的售价为每磅20美元到25美元。一只小龙虾约为一磅,稍大一点的大约两磅。
Woolen yarn is measured by the number of 300 - yard Hanks per pound, whereas worsted yarn is measured by the number of 560 - yard Hanks to the pound.
粗梳毛纱的支数是以每磅中300码绞纱的个数来表示的。而精梳毛纱的支数是以每磅中560码绞纱的个数来表示的。
Animals and poultry, if constantly supplied with running water, will produce more meat, more milk, and more eggs per pound of food and per hour of labor.
动物和家禽,如果用流动的水来喂养,那么每磅饲料和每个劳动小时会生产出更多的肉、奶和蛋。
Most analysts were expecting fees to rise this year, but they actually fell with the two sides agreeing terms of $92.50 per tonne and 9.25 cents per pound.
大多数分析师之前预计今年费用将会上涨,但价格实际上下降了,双方同意的价格为粗炼费每吨92.50美元和精炼费每磅9.25美分。
Most analysts were expecting fees to rise this year, but they actually fell with the two sides agreeing terms of $92.50 per tonne and 9.25 cents per pound.
大多数分析师之前预计今年费用将会上涨,但价格实际上下降了,双方同意的价格为粗炼费每吨92.50美元和精炼费每磅9.25美分。
应用推荐