查看货物架上的单价标签,它显示的是被分为单位商品的价格,是寻找最好价格的主要方法。
Checking the unit price on the shelf tag, which expresses the cost divided by quantity, is a key way to find the best deal.
单价是一件商品计量单位的价格,例如,一盎司、一夸脱、一磅。
The unit price is the price of an item per unit measure, for example, one ounce, one quart, one pound.
在工程量清单投标中,灵活运用综合单价会给投标单位带来显著的经济效益。
In engineering quantity list bidding, making good use of aggregative unit price can bring notable economic profit.
在工程量清单投标中,灵活运用综合单价会给投标单位带来显著的经济效益。
In engineering quantity list bidding, making good use of aggregative unit price can bring notable economic profit.
应用推荐